Hvem er vi:

I februar 2001 dannede vi forening Danish Friends of Animals (DFA). 
Vi er en nonprofit organisation, som udelukkende arbejder ved hjælp af frivillig/gratis arbejdskraft. Alt går ubeskåret til dyrene.

Vi er en lille, men meget motiveret kreds af dyrevenner, som har startet et samarbejde for at hjælpe dyr i nød.
 Alle i bestyrelsen har fuldtidsarbejde, familie og dyr som skal passes ved siden af - og DFA kræver meget tid hver eneste dag.

Vores regnskaber er ikke hemmelige. Vi forsøger at oplyse hvad alle pengene går til via vores hjemmeside, facebook og vores nyhedsbrev som udkommer 2 gange om året. Har du yderligere spørgsmål om vores forening, er du altid velkommen til os på e-mail: info@dfas.dk

 


 

 

 

 

 

  Formand

Navn: Mette Østergaard Nielsen

E-mail:
 mette@dfas.dk

Mobil: 20 29 38 48 (grundet skiftende arbejdstider, bedes du benytte e-mailen)

Bla. ansvarlig for: Portugal, dyrlæger uden grænser og planlægning af rejser

  Næstformand

Navn: Patricia Maja Andersen

E-mail:  patricia@dfas.dk

Mobil: 24 44 24 57

Bla. ansvarlig for: Grækenland, facebook og grøn koncert


 

  Kasserer

Marianne Jensen  

E-mail: info@dfas.dk

Mobil: 60 94 23 56

Ansvarlig for: bogføring

  Sekretær

Hanne H. Pedersen  

E-mail: hanne@dfas.dk

Mobil: 27 14 15 64

Bla. ansvarlig for: opdatering af dyr som mangler hjem, medlemslisten og shoppen

  Suppleant

Heidi Thomsen

E-mail: heidi@dfas.dk

Mobil: 28 47 13 93

Ansvarlig for: Bla. repræsentant i lufthavnen og formidler

Hundetræning:



 
Sjælland:

DFA og Den Glade Hundeskole har indgået et samarbejde.

Klik her for at læse mere

Resten af teamet:



 

 

 

 

 

 

Plejekoordinator og formidler

Ida Lind-Toft

E-mail: ida@dfas.dk


Ansvarlig for: formidling og plejefamilier



 

 

Formidler

Jette Foss

E-mail: jette@dfas.dk


 

 

Hjælper

Emmi

E-mail: emmi@dfas.dk

Ansvarlig for Instagram